Porady i artykuły dla rodziców – wychowanie dzieci

Czym jest tablica manipulacyjna?

Półki zastawione bajkowymi zabawkami, kolorowymi maskotkami i ciekawymi grami edukacyjnymi, a dziecko wciąż chętniej łapie za przedmioty codziennego użytku? To dość normalne zachowanie które wcale nie świadczy o tym, że dziecko jest tradycyjnymi zabawkami znudzone. Zaniepokojeni rodzice często kupują coraz to nowsze zabawki, by zainteresować nimi dziecko. A przecież wystarczyłaby popularna w przedszkolach czy gabinetach terapeutycznych tablica manipulacyjna, która korzystając z wielu przedmiotów codziennego użytku absorbuje malucha bardziej, niż nawet najbardziej kolorowe zabawki. Czym właściwie jest tablica manipulacyjna, na czym polega jej działanie i gdzie wykorzystuje się ją najczęściej?

Czym jest tablica manipulacyjna?

Tablica manipulacyjna, zwana często również tablicą sensoryczną bądź tablicą aktywności to właściwie spełnienie marzeń każdego malucha – zbiór elementów i przedmiotów, które zwykle znajdują się poza jego zasięgiem. Potrzeba odkrywania i ciekawość świata, dzięki którym możliwy jest prawidłowy rozwój dziecka jest tu realizowana poprzez elementy i akcesoria stymulujące zmysły wzroku, słuchu, czy dotyku. Tablice manipulacyjne można z łatwością skonstruować własnoręcznie za pomocą dostępnych pod ręką elementów codziennego użytku, takich jak wszelkiego rodzaju zużyte pstryczki elektryczne, nakrętki po butelkach, sznurki, druciki, zawiasy, gałki do drzwi, pokrętła, czy nawet słuchawki telefoniczne, lub też zakupić gotowy produkt w sklepach zajmujących się sprzedażą zabawek edukacyjnych.

Jak działa tablica manipulacyjna?

Tablica manipulacyjna w sklepie Liger

Zasady działania tablicy manipulacyjnej są naprawdę proste – przedmioty na niej umieszczone pozwalają dziecku na zakazane na co dzień zabawy wszelkiego rodzaju przedmiotami domowego użytku w sposób bezpieczny i kontrolowany. Głównym zadaniem tablic manipulacyjnych jest pobudzanie małej motoryki, co oczywiście przydaje się w trakcie późniejszego rozwoju motorycznego i znacząco przyczynia się do szybszego przyswajania zdolności pisania czy rysowania. Dziecięce rączki mogą bez ustanku naciskać, przesuwać i przekręcać elementy na tablicy, dzięki czemu ich sprawność i precyzja działania wzrasta. Tablice manipulacyjne usprawniają też koordynację ręka-oko, która jest niezbędnym i jednym z ważniejszych elementów rozwoju. Plusem tablic sensorycznych są też wydawane przez umieszczone na tablicy elementy dźwiękowe i świetlne, dzięki którym możliwy jest rozwój także innych zmysłów dziecka.

Gdzie wykorzystuje się tablice manipulacyjne?

Podstawowym zastosowaniem tablic manipulacyjnych i sensorycznych są przede wszystkim tak zwane sale doświadczania świata. To specjalne miejsca, w których poprzez wykorzystanie różnych urządzeń, akcesoriów i elementów codziennego wyposażenia możliwa jest stymulacja rozwoju wszystkich zmysłów. Sale doświadczania świata tworzą wewnątrz atmosferę relaksu, w której dziecko może doświadczać różnorodnych bodźców w wyizolowanym i przede wszystkim bezpiecznym środowisku. Sale doświadczania świata mogą być zarówno wyizolowanymi pomieszczeniami do zajęć ponadprogramowych, jak i wyposażeniem przedszkoli i zerówek. To dziś jeden z podstawowych elementów rozwoju motoryki i zmysłów dziecka – im więcej go w jego otoczeniu, tym lepiej.

Tablice manipulacyjne to też dość częsty widok w różnego rodzaju gabinetach terapeutycznych, do których niejednokrotnie trafiają dzieci z zaburzeniami motoryki oraz problemami z odczuwaniem różnych bodźców. Wielu rodziców zabiera swoje dziecko na terapię również wtedy, gdy to całkowicie odrzuca swoje zabawki i chce bawić się wyłącznie elementami życia codziennego. To oczywiście dość skrajny przypadek pokazujący doskonale, że tablice manipulacyjne to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy z obawy przed niebezpieczeństwem czyhającym na dziecko w każdym miejscu domu nie pozwalają mu na zabawy butelkami, drzwiczkami czy wszelkiego rodzaju przyciskami.