Porady i artykuły dla rodziców – wychowanie dzieci

Dlaczego warto czytać dzieciom bajki w języku angielskim?

Język angielski jest obecnie językiem wymaganym na różnorodnych stanowiskach. Uczą się go dzieci od najmłodszych lat, dlatego już od pierwszych chwil warto zadbać aby maluch osłuchał się z obcobrzmiącymi słowami. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie mu rozpocząć naukę już od pierwszych klas szkolnych. Dobrym pomysłem aby wspomóc dziecko jest czytanie mu bajek w języku angielskim. Zgodnie z badaniami dzieci, którym czytano w obcym języku znacznie lepiej uczą się ich w przyszłości. Jakie inne korzyści przyniesie czytanie bajek po angielsku?

Lepsze efekty w przyszłej nauce

Dzieci już w wieku 3 lat są w stanie zapamiętać słowa w obcym języku. Są one wówczas ciekawskie i szybko chłoną wiedzę, dlatego warto wykorzystać moment. bajki angielskie dla dzieciCzytanie bajek po angielsku sprawi, że nawet gdy dziecko nie będzie rozumiało treści, będzie miało szanse osłuchać się z językiem. Łatwiej będzie mu zapamiętać ułożenie słów w zdaniu oraz konstrukcje gramatyczne. Wiele maluchów, które nigdy wcześniej nie miały styczności z językiem obcym podczas pierwszych zajęć z języka angielskiego w szkole przeżywa ogromny stres. Dziwne nazwy są dla nich zbyt abstrakcyjne co powoduje, że nie są one w stanie skoncentrować na nauce. W momencie gdy dziecko miało już wcześniejszy kontakt z językiem angielskim proces nauczania przebiega znacznie łatwiej. Czytanie bajek po angielsku, mimo że może okazać się tak prosta czynnością, jest w stanie przynieść ogromne korzyści, które zaprocentują w przyszłości. Nie warto przejmować się, że dziecko nie rozumie poszczególnych słówek. Należy je wytłumaczyć, jednak maluch z pewnością po pewnym czasie będzie rozumiał coraz więcej i więcej. Bajki po angielsku mogą być wielokrotnie powtarzane – zawłaszcza jeśli cechują się interesującą fabułą, dla dziecka nie będzie wiązało się to z nudą.

Wspólne czytanie bajek po angielsku niesie ze sobą również te same korzyści jakie wynikają z czytania polskich bajek. Są to chwilę w których zacieśniają się relacje między rodzicami a dziećmi. Mile chwile z pewnością pozostaną w pamięci malucha na wiele lat. Jest to doskonały sposób zarówno na zapewnienie rozrywki jak i na uspokojenie dziecka przed snem. Połączenie pożytecznego z przyjemnym jest najlepszym rozwiązaniem w aspekcie nauki języka, a dodatkowo może okazać się doskonałym sposobem na spędzenie czasu z najmłodszym.

Jak wybrać bajkę po angielsku?

Dla najmłodszych dzieci koniecznie należy zdecydować się na bajki bogate w interesujące ilustracje. Powinny być one na tyle ciekawe, że dziecko nawet nie rozumiejąc początkowo treści nie zrezygnuje z zaangażowania w czytanie. Zdania w bajkach powinni być proste, podstawowe, wówczas zwiększamy szanse, że maluch zapamięta budowę zdań, a nawet pojedyncze zwroty. Podczas czytania warto śledzić tekst palcem tak aby dziecko widziało, że niektóre słowa wymawia się inaczej niż jest to zapisane. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku nieco starszych dzieci, które rozpoznają już słowa. Dobrym pomysłem jest również zakupienie komiksów, z których nawet bez czytania maluch będzie w stanie wywnioskować kontekst. Podczas czytania możemy zachęcać malucha do powtarzania słów albo samodzielnego spróbowania ich wymówienia. Może to stanowić doskonałą zabawę, zwłaszcza że niektóre słowa dla dziecka mogą okazać się niezwykle śmieszne. Zachęci to go do zainteresowania się językiem obcym i częstszego sięgania po lekturę.


Osoby zainteresowane książkami w języku angielskim zachęcamy do zapoznania się z ofertą książek dla dzieci dostępnych w księgarni internetowej Bookids.