Porady i artykuły dla rodziców – wychowanie dzieci

Dlaczego warto organizować w szkołach lekcje europejskie?

Dlaczego warto organizować w szkołach lekcje europejskie?

 

Lekcje europejskie mogą być wyjątkową interesującą odmianą nauki w szkołach zarówno podstawowych jak i gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Lekcje europejskie są świadczone przez przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct i w zależności od wieku uczestników scenariusz ów lekcji jest odpowiednio dobierany tak aby mógł on wnieść jak najwięcej w życie młodych ludzi.

 

Jak wyglądają lekcje europejskie?

Lekcje europejskie są dobierane tak aby zainteresowały osoby, które będą brał w nich udział. Ze względu na odmienny interesujący charakter lekcje te mogą stanowić świetne urozmaicenie codziennego tryb nauczania łącząc przyjemne z pożytecznym. W trakcie organizowanych spotkań osoby prowadzące lekcje europejskie przekazują w interesujący sposób informacje na temat Unii Europejskiej, ciekawostki związane na przykład z jej podstawowymi symbolami, historią powstania, językami urzędowymi czy instytucjami unijnymi. Osoby biorące udział w lekcjach europejskich są w stanie wynieść z nich obszerną wiedzę związaną również z procesami jakie zachodzą w Unii Europejskiej, jak ona funkcjonuje, a także jakie prawa i obowiązki posiadamy jako jej członkowie.

uczace-sie-dzieci

Dobór lekcji europejskich do wieku uczestników

Należy pamiętać, że w zależności od wieku osób biorących udział w lekcjach europejskich, będą interesowały je różne aspekty związane z tematyką Unii Europejskiej. Dla najmłodszych uczestników uczęszczających do szkół podstawowych zajęcia mogą skupiać się na przykład na przybliżeniu położenia Polski w Europie i na świecie czy omówienia jej sąsiadów. Dodatkowo młodzież może zapoznać się ze szczególnymi symbolami oraz charakterystycznymi elementami kultury różnorodnych państw należących do Unii Europejskiej. Ponadto zawsze istnieje możliwość zadania różnych pytań do osób prowadzących, które będą w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości niezależnie od rodzaju zagadnienia. Zdecydowanie inaczej będą wyglądały lekcje europejskie w szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. W tym przypadku lekcje mogą skupiać się na pogłębianiu wiedzy z poszczególnych tematów na przykład odnośnie migracji, wspólnego rynku czy ekologii. Starsza młodzież może również zostać zmobilizowana do dyskusji na temat problemów jakie są obserwowane w Europie oraz do znalezienia propozycji rozwiązania konfliktów i sporów tak aby były one jak najbardziej korzystne. Jest to również doskonały sposób aby pobudzić młodzież do interesowania się polityką, otaczającym światem, a także rozbudzić niech ciekawość do szukania własnych niestandardowych rozwiązań poszczególnych sytuacji. Starsza młodzież może zostać również poinformowana na temat wszelkich możliwości zagranicznych wymian, wolontariatów europejskich oraz wszystkich innych inicjatyw, które mogą być świetnym rozwiązaniem na spędzenie wolnego czasu. Podczas lekcji europejskiej młodzież ma szansę dowiedzieć się wiele na temat organizacji Unii Europejskiej oraz ich propozycji, które bezpośrednio dotyczą młodzieży i są możliwe do wykorzystania. Dodatkowo bardzo często podczas lekcji europejskich mogą zostać wprowadzone konkursy, a sami uczestnicy którzy wykażą się największa aktywnością będą mogli wygrać atrakcyjne nagrody.

flaga

Warsztaty dla dzieci i młodzieży

Ponadto rozszerzoną ofertą pochodzącą od lekcji europejskich Europe Direct mogą być warsztaty, które są przeznaczone dla szczególnych grup odbiorców, a ich tematyka również związana jest z europejskimi aspektami. Warsztaty te kierowane są zarówno dla dzieci jak i dla młodzieży i każda z tych grup wiekowych jest w stanie wyciągnąć najcenniejsze informacje oraz wykorzystać je w życiu. Jest to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu i jednocześnie uzyskanie rozległej wiedzy, która rozszerzy perspektywy młodzieży na przyszłość. Jeżeli poszukują Państwo więcej informacji na ten temat, zachęcamy do kontaktu z Punktem Informacji Europejskiej w Szczecinie.