Porady i artykuły dla rodziców – wychowanie dzieci

Dlaczego warto zapisać dziecko do żłobka?

Żłobek, czy dom? Młode matki często stają przed koniecznością rozłąki z dzieckiem kosztem powrotu do pracy. Niestety, pomoc babci lub zatrudnienie niani nie zawsze wchodzą w grę, co pozostawia jedynie jedno wyjście z sytuacji – żłobek. Kojarzony niegdyś z przewlekłymi chorobami wieku dziecięcego i nieustannym płaczem malucha, dziś staje się instytucją godną zaufania, wybieraną przez rodziców co raz częściej. Dlaczego warto oddać dziecko do żłobka? Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Plusy jakie daje żłobek

Decyzja o oddaniu dziecka do żłobka to mnóstwo korzyści zarówno dla dziecka, jak i mamy. Warto nadmienić, iż więcej czasu i możliwość powrotu do pracy to tylko jedna, najmniej istotna zaleta tego rozwiązania. Zacznijmy jednak od malucha. Niemowlę nie potrzebuje tak dużego nakładu kontaktów z rówieśnikami, jak gdyby było znacznie starsze, jednak nikt nie jest w stanie zaprzeczyć, że na kontakcie takim niewątpliwie skorzysta. Dziecko w żłobku zyskuje możliwość obserwacji otoczenia w znacznie szerszej skali, niż byłoby to możliwe w domu. Istnieje duża szansa, iż przełoży się to na późniejszą chęć zabawy z innymi dziećmi oraz wpłynie na lepszy ogólny rozwój dziecka w późniejszych latach życia. Co do matki, zyskuje ona czas dla siebie, o który często błagają kobiety wychowujące dzieci w domu. Możliwość rozwoju osobistego i zachowania równowagi umysłowej podczas wychowywania niemowlaka może być wyzwaniem, a oddanie go do żłobka to często doskonałe wyjście z tej niewdzięcznej sytuacji.

dziecko w żłobku -dziewczynka

Jak wybrać odpowiedni żłobek?

Zwróć uwagę na usytuowanie placówki. Powinna ona znajdować się w dość spokojnym miejscu w niedalekiej odległości od Twojego domu. Oddawanie dziecka do żłobka nie powinno sprawiać Ci dodatkowych kłopotów komunikacyjnych, jednak nie możesz też świadomie narażać dziecka na niebezpieczeństwo spowodowane złym stanem ogólnym placówki tylko ze względu na odległość.

Pomyśl o równowadze pomiędzy jednym a drugim i zawsze stawiaj zdrowie i bezpieczeństwo malucha na pierwszym miejscu. Co więcej, istotną rolę odgrywa wykształcona kadra żłobka i ich umiejętności w zakresie opieki nad najmłodszymi. Często jest to jeden z kluczowych powodów, dla których młode matki decydują się na żłobek – choć nic nie zastąpi wychowania, jakie dziecko może otrzymać w domu, presja spisania się w roli matki bywa stresująca.

Oddanie dziecka w dobre, wykwalifikowane ręce odejmuje tej presji, pozwalając kobiecie w pełni pracować nad wychowaniem dziecka bez zbędnego rozpieszczania czy nadopiekuńczości.

Pamiętaj – od renomy placówki ważniejsze jest to, czy to Ty czujesz się bezpiecznie zostawiając tam dziecko. Zwróć uwagę na metody wychowawcze. Zapytaj o opiekę lekarską i główne warunki. Oddanie dziecka do żłobka wcale nie jest złym rozwiązaniem, o ile decyzją tą kieruje rozsądek i dobrze przeprowadzone badanie placówek, a nie konieczność i desperacja.