Porady i artykuły dla rodziców – wychowanie dzieci

Fakty i mity na temat bezstresowego wychowania

Bezstresowe wychowanie to temat, który już o wielu lat budzi kontrowersje. Jedni zaciekle bronią tej idei, tłumacząc, że dziecka w absolutnie żaden sposób nie należy karać i że warto pozwolić mu na bycie beztroskim. Inni zaś krytykują tę metodę wychowawczą, twierdząc, że przynosi ona więcej złego niż dobrego, a dziecko od najmłodszych lat należy uświadamiać które zachowania są właściwe, a które wręcz przeciwnie. Pojawia się więc dylemat: która z tych stron ma rację? Postaramy się to ustalić w naszym artykule.

Bezstresowe wychowanie – na czym polega?

Bezstresowe wychowanie to idea charakteryzująca się przekonaniem, że dziecka nie należy karać za absolutnie żadne przewinienia. Wyznający tę metodę rodzice często wzbraniają się nawet przed zwróceniem swojemu dziecku uwagi i usilnie próbują swoją wolę narzucić innym osobom, w tym nauczycielom. A jest to bardzo niewłaściwa postawa. Owszem na młodego człowieka, który jeszcze nie do końca zdaje sobie sprawę ze skutków swojego postępowania nie należy krzyczeć, ani tym bardziej stosować wobec niego przemocy. Należy mu jednak wytłumaczyć, że jego zachowanie było niewłaściwe, podać powody oraz powiedzieć jak powinien postąpić w przyszłości – na tym własnie powinno bowiem polegać bezstresowe wychowanie. W żaden sposób rodzic nie powinien również ingerować w pracę nauczycieli oraz przedszkolanek – warto bowiem pamiętać, że w takich miejscach jak szkoła czy też przedszkole panować powinna dyscyplina, pod którą każde dziecko, bez żadnych wyjątków powinno się dostosować.

mądre wychowanie

Negatywny wpływ bezstresowego wychowania

Niewłaściwe podejście do bezstresowego wychowania może mieć bardzo negatywne skutki. Zarówno dla dziecka, jak i osób z jego otoczenia. Przede wszystkim może zacząć sprawiać spore problemy wychowawcze zarówno rodzicom, jak i nauczycielom oraz nie być w stanie nawiązać normalnej relacji z rówieśnikami. Ponadto brak jakichkolwiek wzorców oraz archetypów zachowań może sprawić, że dziecko nie będzie w stanie dostrzec granicy pomiędzy dobrem a złem. Wiele badań pokazuje również, że ludzie, którym w młodości nie zwracano uwagi wyrosło na egoistycznych, niezaradnych oraz negatywnie nastawionych do życia ludzi.

Jak mądrze wychowywać dziecko?

Rodzic musi stale tłumaczyć swojemu dziecko jak powinien postępować w określonych sytuacjach. Od małego musi mu być wpajany szacunek do innych osób oraz niektórych miejsc. Prócz tego warto też pamiętać o tym, że młodego człowieka należy uświadamiać na temat własnej samooceny oraz samokontroli. Z pewnością umożliwi mu to budowanie normalnych i zdrowych relacji z rówieśnikami oraz innymi ludźmi.  Każde dziecko musi też wiedzieć, że jemu również należy się szacunek oraz odpowiednie, godne traktowanie.