Porady i artykuły dla rodziców – wychowanie dzieci

Jak bezpiecznie przewozić dziecko rowerem?

Rowerowe eskapady z całą rodziną to niewątpliwie wspaniała przygoda. Niestety, do pewnego wieku dziecko nie będzie w stanie wsiąść na własny rower i pojechać wraz z mamą i tatą na dłuższą wycieczkę. W takich wypadkach przydają się foteliki rowerowe.  Wielu rodziców obawia się jednak zabrania ze sobą małego dziecka, bo nie rozumieją w jaki sposób umieszczony na bagażniku fotelik mógłby uchronić pociechę przed upadkiem. Zapewniamy jednak, że taki sposób zabrania dziecka jest nie tylko bezpieczny, ale i wygodny – zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Wystarczy przyjrzeć się dostępnym na rynku opcjom i wybrać taką, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

 

Fotelik dla ciekawskiego malucha

Istnieją dwa zasadnicze warianty przewożenia dziecka na rowerze – tradycyjny fotelik, przypominający nieco ten samochodowy, lub mała przyczepka jadąca za rowerem dorosłego. Zacznijmy jednak od opcji pierwszej. W foteliku rowerowym można przewozić dziecko już od 9 miesiąca życia – jedynym kryterium jest tu wyłącznie umiejętność siedzenia. Warto jednak pamiętać, iż nie należy przewozić na rowerze dziecka śpiącego, gdyż dość mocno wzrasta wtedy niebezpieczeństwo takiej formy transportu.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje fotelików dla dzieci – montowany z tyłu, na bagażniku, lub na kierownicy. Ten drugi sprawdzi się idealnie w przypadku malutkich dzieci o wadze do 15 kilogramów. Jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla rowerów miejskich, ale również górskich i szosowych. Tego typu foteliki wyposaża się w specjalne uchwyty, które dziecko może trzymać podczas jazdy oraz przednią szybę, która chroni malucha przed wiatrem, owadami czy gałęziami w parku.

 

Fotelik dla starszego dziecka

Drugi typ fotelika to ten montowany z tyłu. Można nim przewozić dzieci ważące do 22, lub w niektórych przypadkach 35 kilogramów. Foteliki tylne są bardziej rozbudowane niż te montowane z przodu – wyposażono je między innymi w regulowaną wysokość podnóżków, zagłówka, możliwość odchylania oparcia oraz kurtyny boczne, dzięki którym dziecko może bezpiecznie oprzeć się na bok jeśli poczuje się zmęczone. Foteliki tylne sprawdzą się dobrze podczas wycieczek z dziećmi starszymi, które mogą siedzieć bezpiecznie samodzielnie i są w stanie siedzieć w miejscu dłużej, niż maluchy. Warto jednak dodać, iż podróżując z dzieckiem należy być przygotowanym na częste postoje – dziecko siedząc męczy się równie bardzo, jak gdyby samo prowadziło rowerek.

 

Przyczepka na dłuższe wypady

Przyczepki pojawiły się na polskich ulicach stosunkowo niedawno, jednak wielu osobom od razu spodobała się ich idea. Podczas dłuższych wypraw, jak choćby całodniowego wypadu za miasto, zatrzymywanie się co kilkanaście minut na postój może być uciążliwe. Prawdopodobne jest też, że dziecku zachce się spać. W przyczepce dziecko może spokojnie się zdrzemnąć, zabrać ze sobą ulubioną zabawkę czy schować się przed deszczem i mocnym słońcem. Niestety, za wadę przyczepek można uznać fakt, że rodzic nie jest w stanie w ich przypadku mieć dziecka na oku. Przyczepka jest jednak zabezpieczona na tyle, by dziecko nie miało możliwości wypięcia się czy wypadnięcia z niej podczas jazdy.

Przyczepka rowerowa

Jednym ze sposobów na przewóz dziecka w sposób bezpieczny są podczepiane do roweru przyczepki. Dziecko znajdujące się w przyczepce przewożone jest w sposób komfortu, jest również chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeżeli szukasz takich przyczepek – odwiedź sklep Królestwo Rowerów, w którym znajdziesz model dopasowany wielkością i rozmiarem do Twoich potrzeb.

Niezależnie od rodzaju siedziska, które wybierzesz, nie należy zapominać o podstawowych środkach bezpieczeństwa takich jak kask czy amortyzacja w przypadku przyczepki. Na fotelikach nie należy oszczędzać – w końcu zależy Ci na jak największym bezpieczeństwie dziecka. Bezpieczne przewożenie dziecka nie jest wcale takie trudne – wystarczy odrobina poszukiwań i głowa na karku, a rodzinne przejażdżki staną się Twoim nowym ulubionym zajęciem.