Porady i artykuły dla rodziców – wychowanie dzieci

Jak wygląda sesja zdjęciowa noworodków?

Sesje fotograficzne dla noworodków wykonuje się nieco inaczej niż zwykłe. Maluszki nie zawsze są chętne do współpracy. Najczęściej wykonuje się zdjęcia dzieci śpiących, rzadziej z udziałem rodziców. Sesja dla niemowlaków może trwać długie godziny. Często zdarza się, że długo trzeba go usypiać, co jakiś czas karmić i układać wiele razy. Należy więc przygotować malucha do sesji.
Jak to zrobić?
Trzeba zabrać wszystkie potrzebne elementy, które zostaną użyte podczas sesji – kocyk, zabawki, ubranka. Warto pamiętać, że fotograf noworodkowy zawsze jest zaopatrzony w różnorodne akcesoria niezbędne do przeprowadzenia sesji. Wszelkie szczegóły odnośnie miejsca sesji, konkretnej daty i rodzaju sesji, należy uzgodnić z fotografem. Pomysły i inspiracje, jakie posiadają fotografowie, przypadają do gustu wszystkim rodzicom.
Podczas sesji powinniśmy dać dziecku czas na oswojenie się z nowym miejscem i nie spieszyć się. Warto tego dnia już nic nie planować. Dzieci – jak wszyscy wiemy – żyją w swoim własnym świecie, zwłaszcza te najmniejsze. Dlatego sesja zdjęciowa powinna odbyć się w spokojnej atmosferze. Różne etapy sesji są doskonałą okazją, by chwilę poprzytulać dziecko, nakarmić czy przebrać.
Równie istotne podczas sesji jest to, że dzieci mogą zostawić ‘niespodziankę’ na kocyku czy w innym miejscu, gdyż najczęściej są one fotografowane nago. Nagość maluszka w pełni może oddać prawdziwość zdjęć, zwłaszcza gdy leży on w pozycji embrionalnej.

Termin sesji noworodkowej najlepiej jest zarezerwować pod koniec ciąży. Niemowlaki najlepiej fotografuje się w pierwszych dwóch tygodniach ich życia. W tym czasie bowiem potrafią one zasypiać w pozycji embrionalnej, tak jakby wciąż były w brzuchu mamy. Dzięki temu można ułożyć dziecko w tę pozycję podczas sesji zdjęciowej, bez sprawiania dyskomfortu maluszkowi.

 

fotografia noworodkowa

 

Inspiracje i pomysły fotografów

Fotografowie wykonujący sesje zdjęciowe naszym noworodkom, w znacznej większości stanowią grupę fotografów z powołania. By każda sesja zdjęciowa przebiegła zgodnie z planem, fotograf musi mieć odpowiednią wizję całej sesji. Skąd więc czerpane są inspiracje? Otóż, pomysły fotografów rodzą się w ich głowach tak, jak w głowach artystów rodzą się pomysły na nowy obraz. Pomysły fotografów kreują najczęściej elementy i sytuacje, które najbardziej zapadły im w pamięć.
Każdy fotograf dziecięcy posiada własne, najczęściej dość obszerne i pomysłowe portfolio. Zdjęcia z każdej sesji są upamiętniane i umieszczane na stronie fotografa, by mógł się zareklamować.

To, jak przebiegnie sesja, zależy w największej mierze od współpracy samego fotografa, malucha i rodziców. Aby uzyskać piękne i niezapomniane zdjęcia z noworodkowej sesji zdjęciowej, warto zastosować się do niejednej rady fotografa. Dodatkowo, dzieci najlepiej fotografuje się na śpiąco. Śpiący maluszek jest słodszy i bardziej niewinny. Osoby fotografujące dzieci, najczęściej decydują się na założenie dziecku czapeczki lub na zawinięcie go w kocyk. Nieobce nam są zdjęcia dzieci, które śpią uśmiechnięte w wiklinowym koszu.
Koniecznie trzeba dodać, że pomysły fotografów są też zależne od pogody. Najlepsza pora roku do fotografowania dziecka to oczywiście wiosna, ewentualnie lato lub wczesna jesień. Ciepłe, słoneczne dni są najbezpieczniejsze dla maluszka. Zapewne każdy z nas widział już zdjęcia malutkich dzieci na kocu na łące. Urocze i pomysłowe sesje zdjęciowe są przeprowadzane przez profesjonalistów, dzięki czemu możemy uzyskać piękne zdjęcia malucha.