Porady i artykuły dla rodziców – wychowanie dzieci

Jakie korzyści może przynieść płytka przedsionkowa?

Mimo, że płytka przedsionkowa wygląda niepozornie, może ona przynieść niezwykłe korzyści dzieciom w każdym wieku. Mimo, że ma swoich zwolenników jak i przeciwników, jej użycie cieszy się ciągłą popularnością. Okazuje się bowiem, że może pomóc uporać się z problemami mlecznych jak i stałych zębów i to na wielu płaszczyznach.

Kiedy się stosuje płytkę przedsionkową

Płytka przedsionkowa najczęściej stosowana jest u młodszych dzieci z całkowicie mlecznym uzębieniem. Pojawienie się stałych zębów nie wyklucza jednak jej użycia. Trzymanie płytki w ustach zapobiega niekierunkowemu formowaniu się zgryzu, a także zapobiega i eliminuje szkodliwe nawyki. Dzieci często, choćby dla zabawy, wysuwają język między zęby co jest przyczyną zgryzu otwartego, którego leczenie jest niezwykle czasochłonne. Płytka przedsionkowa w mechaniczny sposób blokuje taką możliwość, przez co dziecko odzwyczaja się od niezdrowych nawyków. Pozwala ona na ustabilizowanie odpowiedniego ułożenia języka w jamie ustnej co również jest znaczące dla rozwijających się zębów. Ten niepozorny aparat korygujący świetnie sprawdza się także w leczeniu tyłozgryzu lub  pewnych form protruzji czyli nienaturalnego wysunięcia siekaczy do przodu. Utrzymywanie płytki w ustach angażuje mięśnie ust i twarzy, co w przyszłości da dobre efekty poprzez usprawnienie funkcji żucia oraz ułatwienie lub przyspieszenie nauki mowy.

Należy zauważyć, że płytka przedsionkowa wymusza oddychanie nosem. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza że większość dzieci ma tendencję do oddychania ustami. Nabieranie powietrza nosem, powoduje jego ogrzanie, osuszenie i przede wszystkim oczyszczenie, więc zapobiega ono częstym chorobom. Wykorzystanie aparatu nosowego wpływa również na lepszy rozwój układu oddechowego.

płytka przedsionkowa

Dzieci często mają nieprawidłowe nawyki – płytka przedsionkowa może pomóc zapobiec ich długotrwałym efektom.

Zapobieganie wadom zgryzu

Jeżeli dziecko nie może odzwyczaić się od ssania smoczka lub od trzymania palca w buzi, płytka przedsionkowa świetnie sprawdzi się również w tych sytuacjach. Wielu lekarzy, dentystów oraz logopedów zaleca skorzystanie w takich sytuacjach z aparatu, który przyniesie szybkie korzyści i zapobiegnie nieodwracalnym zmianom w jamie ustnej. Zbyt długie ssanie smoczka lub palca może doprowadzić do uformowania się złego zgryzu czy nachodzenia zębów na siebie. Może również zahamować rozwój dolnej szczęki lub jej cofnięcie się do tyłu.  Zmiany te mogą być w dalszej perspektywie trudne do wyleczenia, dlatego warto zadbać o dziecko już od najmłodszych lat.

Bardzo ważne jest to aby ortodonta kontrolował użycie płytki przedsionkowej i dostosowywał odpowiednio do dziecka długość i sposób jej używania. Niekiedy zakupiony aparat może być za szeroki i ocierać się o dziąsła. W takim przypadku niezbędne będzie jego dopasowanie. Każde dziecko ma inny kształt czaszki, więc aparat powinien być skontrolowany przez lekarza i dostosowany wygięciem do anatomii dziecka. Mimo, że płytkę przedsionkową możemy zakupić sami, lepiej zadbać o regularną kontrolę specjalisty, który w odpowiednim momencie może zalecić przestanie jej używania lub zamienić ją na inny model aparatu. Ortodonta może polecić również wykonywanie konkretnych ćwiczeń z wykorzystaniem płytki, które zaangażują dziecko i oprócz oczywistych aspektów zdrowotnych przyniosą mu dobrą zabawę.  Niezwykle ważną rolę pełnią w tej sytuacji rodzice, których obowiązkiem jest systematyczne umawianie się na wizytę dziecka z ortodontą. Muszą oni również pilnować dziecko, aby należycie długo korzystało z aparatu, nie wypluwało go lub nie wyciągało. Mimo, że początkowo może nie być widać szybkich efektów, używanie płytki przedsionkowej gwarantuje wymierne rezultaty podczas dalszego rozwoju naszej pociechy.