Porady i artykuły dla rodziców – wychowanie dzieci

Jakie przedszkole powinniśmy wybrać dla swojego dziecka?

Z pewnością wielu rodziców z uporem maniaka zadaje sobie to pytanie. Wybór przedszkola wbrew pozorom nie jest wcale taką prostą sprawą,  zwłaszcza jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że ta placówka może mieć ogromny wpływ na późniejszy rozwój naszego dziecka oraz na ukształtowanie jego umiejętności. Jakimi kryteriami powinniśmy więc kierować przy wyborze? Tego dowiedzą się Państwo z naszego artykułu.

Przedszkole jako drugi dom

Decydując się na wybór przedszkola, rodzice często kierują się względami praktycznymi – niewielka odległość placówki od miejsca zamieszkania lub od miejsca pracy jednego z rodziców oraz edukacyjnymi – zależy nam, by nasze dziecko miało zajęcia z logopedą, uczyło się angielskiego oraz rozwijało w jakimś konkretnym kierunku. Te kryteria są oczywiście bardzo ważne, jednak nie powinniśmy przy tym zapominać o tym, że to własnie w przedszkolu nasze dziecko będzie spędzało znaczną część swojego dnia i, chcąc nie chcąc, stanie się ono dla niego drugim domem. Warto więc wybrać przyjazną placówkę, do której nasze dziecko będzie chodziło z ochotą i w której będzie czuło się bezpiecznie.

Jak tego dokonać?

Przede wszystkim warto zorientować się czy interesujące nas przedszkole organizuje jakieś zajęcia zapoznawcze, w trakcie których dziecko będzie mogło zaznajomić się z nowym miejscem oraz poznać zwyczaje w nim panujące. Pozwoli mu to na uniknięcie niepotrzebnego szoku oraz sprawi, że będzie czuło się ono pewniej.

W miarę możliwości należy również dowiedzieć się jakie podejście mają opiekunki do zasadniczych kwestii jakimi są jedzenie, korzystanie z toalety oraz odpoczynek – dziecku nie może bowiem być nic narzucane, ani nie może być ono zmuszane do czegokolwiek. W przeciwnym razie będzie mogło nabawić się ono traumy, która może mieć negatywny wpływ na jego emocje również w przyszłym, dorosłym już życiu.

jak wybrać przedszkole

 

Współpraca z rodzicami

Musimy mieć także pewność, że wybrane przez nas przedszkole chętnie będzie z nami współpracować, a tym samym da nam możliwość wpływu na kształtowanie programu nauczania oraz wspólnie z nami zechce wyznaczać kolejne kierunki rozwoju naszej pociechy. Rodzice nie mogą czuć się w przedszkolu intruzami – pracujący tam opiekunowie powinni zawsze chętnie udzielać im informacji na temat dziecka oraz informować o jego kolejnych postępach.