Porady i artykuły dla rodziców – wychowanie dzieci

Jakie wybrać bajki do słuchania?

Bajki czytane dzieciom są bardzo dobrym sposobem aby zapewnić im rozrywkę i dobrą zabawę. Wyjątkową alternatywą dla tradycyjnego czytania bajek dla dzieci będzie ich wpuszczanie na płytach CD. Jest to idealne rozwiązanie dla zabieganych rodziców, którzy jednocześnie chcą zapewnić swoim maluchom to co najlepsze. Aby jednak dziecko mogło w pełni cieszyć się słuchaną bajką koniecznie należy dobrać jej rodzaj odpowiednio zarówno do charakteru dziecka jak i momentu w ciągu dnia. Jak zatem wybrać właściwą bajkę dla dziecka tak by było ono usatysfakcjonowane?

 

Krótkie lub długie bajki

W zależności od tego ile czasu chcemy poświęcić aby dziecko słuchało nagrania możemy zdecydować się na krótsze lub dłuższe utwory. Krótkie i spokojne historie świetnie nadadzą się przed zasypianiem lub w momencie gdy chcemy zapewnić na kilka minut dziecku rozrywkę i zająć się czymś przyjemnym w środku dnia. Jeśli interesują nas krótkie historie warto sięgnąć po bajki takie jak „Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Kota w butach”, „ O Tadku niejadku, babci i dziadku” czy „Alibaba i 40 rozbójników”. Nagrania tych bajek będą trwały około 10 do 15 minut co jest dobrym czasem aby uspokoić dziecko przed snem lub zapewnić mu odprężenie w ciągu dnia. Bardzo często jednak pragniemy zapewnić maluchowi dłuższą rozrywka na przykład podczas jazdy samochodem. Wówczas dobrym pomysłem może być włączenie bajki „Wyprawa Tapatików”, „Król Maciuś Pierwszy” lub „Ferdynand Wspaniały”. Czas trwania tych bajek jest znacznie dłuższy i oscyluje w granicach 100 do 120 minut.

 

Dobierz bajkę do wieku i charakteru dziecka

Aby bajka była właściwa dla naszego malucha powinna być odpowiednio dobrana ze względu na wiek. Pamiętajmy, że dzieciom warto puszczać bajki nawet gdy nie rozumieją jeszcze w pełni słów. Będzie to tworzyło dobrą atmosferę, działało uspakajające i jednocześnie zadziała stymulująco na dziecka pobudzając jego zmysły. Dla najmłodszych dzieci w wieku do 5 lat warto puszczać bajki takie jak „Tymoteusz Rymcimci” czy zdecydować się na polskich autorów bajek dla dzieci wybierając utwory takie jak na przykład „O krasnoludkach i sierotce Marysi” czy „Chatka z piernika”. Starsze dzieci mogą słuchać niemal dowolnych bajek jakie są proponowane w sklepach. Ciekawymi propozycjami będą na pewno bajki tak jak „Porwanie dalmatyńczyków” czy „Opowieść o praprasłoniu”. Pamiętajmy jednak aby bajki dobierać nie tylko pod względem wieku czy długości trwania, ale również indywidualnie do danego dziecka. Warto postarać się i poszukać bajki, która będzie w największym stopniu pasowała do charakteru i temperamentu malucha. Dobrym pomysłem jest również dobranie bajki do słuchania pod względem efektu jaki chcemy osiągnąć. Aby uspokoić dziecko na przykład przed snem warto puścić mu bajkę która będzie spokojna i nie będzie posiadała żadnych nagłych zwrotów akcji, które mogłyby rozbudzić dziecko i sprawić, że będzie ono mniej chętne do pójścia spać. Jeśli jednak chcemy zagwarantować dziecku dobrą rozrywkę i je rozbawić zdecydujmy się na bajki bogate w żartobliwe elementy pełne zwrotów akcji i wesołych elementów. Dobrym pomysłem jest zakupienie różnorodnych bajek i sprawdzenie, które z nich najbardziej odpowiadają naszemu dziecku. Wówczas nie tylko lepiej poznamy jego preferencje, ale będziemy także w stanie bardziej dokładnie dopasować w przyszłości wybieraną bajkę wprost dla niego.