Porady i artykuły dla rodziców – wychowanie dzieci

Lewatywa – kiedy potrzeba skorzystać z takiej usługi pielęgniarskiej?

Niektóre schorzenia okazują się być bardzo kłopotliwe i uciążliwe. Dlatego też wiele osób decyduje się na wykonanie lewatywy. Ten zabieg pozwala na oczyszczenie jelit i sprawienie, abyśmy mogli czuć się komfortowo. Wato więc udać się na taki zabieg, jeżeli odczujemy któryś z poniższych kłopotów. Niekiedy zabieg lewatywy wykonuje się dla efektów estetycznych — na przykład przed seksem analnym.

Co wskazuje na konieczność wykonania lewatywy?

Zdarza się, że możemy odnotować nieprawidłowość w działaniu naszego jelita grubego. Negatywnie działające jelito grube wpływa nie tylko na układ pokarmowy. Skutki złego funkcjonowania jelita grubego odczuwalne są w całym organizmie. W jelicie grubym gromadzą się toksyny, które działając dłużej — zatruwają nasze ciało. Możemy wówczas zaobserwować kilka objawów charakterystycznych dla takiego stanu rzeczy. Jeśli borykamy się z nieprzyjemnym oddechem, na naszym języku pojawia się szary lub biały nalot, cierpimy na zapalenie śluzówki jamy ustnej — warto zastanowić się nad lewatywą. W układzie pokarmowym pojawią się zaparcia, bóle i skurcze brzucha, skurcze jelit, a także uczucie ciężkości w dolnych partiach ciała. Mogą pojawić się trudności z wypróżnianiem, a nawet wrzodowe zapalenie jelita, czyli zapalenie śluzówki jelita grubego — to znak, że wykonanie lewatywy będzie konieczne. Problemy w układzie nerwowym, takie jak powracające bóle głowy, apatia oraz rozdrażnienie również mogą okazać się przyczynkiem do wykonania lewatywy. Kolejnym elementem naszego organizmu, po którym możemy zaobserwować zanieczyszczenie organizmu — to skóra. Jeśli nasze ciało zaczyna nieprzyjemnie pachnieć i pojawiają się wypryski — może to rozwiązać właśnie Kolejnym elementem naszego organizmu, po którym możemy zaobserwować zanieczyszczenie organizmu — to skóra. Jeśli nasze ciało zaczyna nieprzyjemnie pachnieć i pojawiają się wypryski — może to rozwiązać właśnie lewatywa.

Jakie działanie ma lewatywa?

pielęgniarkaLewatywa pozwoli na oczyszczenie naszych jelit zarówno z grzybów jak i pasożytów, które zagnieździły się w nim. Kolejnym aspektem jest pobudzenie funkcjonowania mikroflory jelitowej. Dodatkowo lewatywa poprawi wchłanialność jelita grubego, dzięki temu nasze ciało zacznie lepiej przyswajać składniki odżywcze ze spożywanego jedzenia. Ilość wyprysków na naszej skórze zmaleje. Dodatkowo poprawi wydzielane przez nas zapachy — zarówno te z jamy ustnej, jak i wydzielane przez skórę.

Kiedy jeszcze wykonuje się lewatywę?

Lewatywa to standardowy zabieg przed wszelkiego rodzaju zabiegami medycznymi. W ten sposób zapobiega się ewentualnym nudnościom, wymiotom i biegunkom po zabiegach, ponieważ usuwa się z organizmu nieczystości. Oczywiście jest to także standardowy zabieg przed kolonoskopią oraz laparoskopią — są to badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które wykonuje się przy pomocy kolonoskopu oraz laparoskopu. Dodatkowo lewatywę stosuje się u kobiet przed porodem. Za taką decyzją stoi kilka powodów. Jednym z nich, jest to, że podczas porodu naturalnego kobietom zdarza się oddać stolec mimowolnie. Wykonując lewatywę zapobiegniemy kontaktu dziecka z bakteriami kałowymi. Dodatkowo lewatywa przyczynia się do przyspieszenia akcji porodowej. Lewatywa wykonana przed porodem ma swoje skutki po nim. Niestety po porodzie oddawanie stolca jest utrudnione przez kilka dni. Wykonanie lewatywy zapobiegnie mimowolnemu oddawaniu stolca na sali poporodowej.

Lewatywę wykonuje się z różnych przyczyn — są to schorzenia jelita grubego, które skutkują nieświeżym oddechem, cerą z wypryskami, bólami brzucha — w tym skurczami brzucha i jelit. Lewatywa stosowana jest także przy porodach, aby ułatwić kobietom poród i zwiększyć ich poczucie komfortu. Dodatkowo niektórzy stosują lewatywę przed seksem analnym, by zapobiec ewentualnemu wypróżnieniu się podczas seksu analnego. Lewatywę możemy wykonać samodzielnie. Jednak lepszym do tego sposobem jest zwrócenie się po pomoc do specjalisty, np. pięlęgniarki.