Porady i artykuły dla rodziców – wychowanie dzieci

Nauka programowania dla dzieci – jakie języki programowania?

Zamierzasz nauczyć swojego dziecka programowania? Sprawdź, które języki są najczęściej wykorzystywane w nauce!

Python

Python to język programowania, który brzmi jak normalna mowa. Rzadko będziemy zmuszeni dodawać komentarze do kodu, ponieważ napisany kod Pythona brzmi tak, jakby komentarze były już zawarte w kodzie. Jeśli twoje dzieci lub uczniowie będą uczyć się podstaw kodowania, chcielibyście, żeby nauczyli się jak myśleć jak programista. W Pythonie uczniowie będą napotykali na mało przeszkód  w trakcie nayki. Będą mogli nauczyć się konstruować pomysły programistyczne w swoich głowach, a następnie skupić się na przenoszeniu tych pomysłów na instrukcje, które zinterpretuje maszyna. Python posiada wiele gotowych materiałów, które można poprzez badanie i używanie przygotowanych bibliotek. Wiele popularnych funkcji, których potrzebują programiści, jest już wbudowanych w język programowania, co czyni ten język doskonałym językiem do nauki.

Ruby

Ruby ma najbardziej czytelną składnię dla początkujących programistów. Zamiast spędzać dużo czasu wyjaśniając kod, który uczniowie wpisują w maszyny, mogą praktycznie od razu stawiać swoje pierwsze kroki w tym programie. Jest to bardzo ważny czynnik dla dzieci, które wciąż uczą się koncepcji programowania. Pod koniec dnia dzieci będą musiały nauczyć się tych pojęć, aby pisać dobre scenariusze. Ruby to bardzo solidny język, który pierwotnie był używany do tworzenia Twittera, dzięki czemu możesz od razu pokazać uczniom, że aplikacja jest narzędziem, które jest używane na popularnych platformach.

programowanie dla dzieci

Java

Java jest nieco trudniejsza do nauczenia niż Ruby czy Python, ale wybór języka Java jako języka programowania po raz pierwszy sprawi, że uczenie się każdego kolejnego języka będzie nieco łatwiejsze dla uczniów. Wielu studentów już myśli o tworzeniu własnych aplikacji lub stron internetowych, ale po prostu nie wiedzą, od czego zacząć. Java istnieje już od ponad dwóch dekad, a dostępnych jest wiele zasobów internetowych, zestawów narzędzi i samouczków, dzięki którym praktycznie wszystko można stworzyć od podstaw przy użyciu Javy. Istnieje kilka początkowych przeszkód do pokonania, takich jak instalacja JDK i zrozumienie działania składni, ale zorientowana obiektowo konfiguracja języka programowania ułatwia studentom postęp. Java wygląda podobnie jak C i C ++, ale oferuje więcej funkcji, dzięki czemu uczniowie mogą tworzyć bardziej rozbudowane programy.

C ++

Wielu ekspertów i programistów informatycznych ma różne opinie na temat tego, czy uczeń powinien zacząć od C ++, czy nie. Ten język programowania może wyglądać trochę jak matematyka i może zniechęcić uczniów do nauki kodowania. Jednakże, gdy zrozumie się podstawowe podstawy programowania, C ++ może otworzyć wiele drzwi do świata programowania. Wielu dzisiejszych odnoszących największe sukcesy programistów zaczęło uczyć się kodowania za pomocą C lub C ++.