Porady i artykuły dla rodziców – wychowanie dzieci

Od jakiego wieku można wysłać dziecko na narty?

Maluchy szalejące na stokach narciarskich razem z rodzicami nie są już dziś bardzo zaskakującym widokiem. Wiele osób wybierających się na wakacje lub zimowiska w rejony górskie coraz częściej decyduje się na wyjazd wraz z najmłodszymi i rodzinną radość z czasu wolnego.

Aby jednak poczuć się swobodnie z maluchem na stoku warto zapisać go wcześniej do szkółki narciarskiej lub coraz bardziej popularnych wyjazdów zimowych sygnowanych jako „przedszkola narciarskie”. W jakim jednak wieku można wysłać dziecko na narty i nie obawiać się negatywnego wpływu sportu na rozwój dziecka?

Narty, a rozwój dziecka

Dzieci, niemalże bez wyjątków, uwielbiają każdą formę zabawy i zajęć sportowych – możliwość wyładowania energii i spędzenia czasu z rówieśnikami to zawsze doskonały pomysł na spędzenie czasu wolnego. Zimowiska i obozy narciarskie to coraz popularniejszy wybór wśród rodziców, którzy pragną dać swoim dzieciom najlepsze doświadczenia i być może zaszczepić w nich życiowe zamiłowanie do sportu.

Śnieg, prędkość i różnorodność narciarskich zabaw i ćwiczeń podobają się niejednemu malcowi – ile razy zdarzyło ci się, że podczas wyjazdu na narty dziecko nie chciało spędzać czasu na sankach i wręcz błagało o szansę jazdy na nartach? Nie każde dziecko jest jednak na to fizycznie gotowe. Okazuje się, że granicą wiekową przyjmowaną przez większość szkółek narciarskich dla dzieci jest wiek przedszkolny, a więc najmłodsi mogą zacząć swoją przygodę z nartami w wieku 3-4 lat.

Dlaczego nie wcześniej? Chodzi tu przede wszystkim o budowę dziecka i jego wytrzymałość – dzieci poniżej czwartego roku życia nie są jeszcze na tyle silne, by przyodziane w ciężkie buty narciarskie i kombinezon poradziły sobie jednocześnie z opanowaniem nart. Maluchy takie szybciej się męczą i dekoncentrują, co nie tylko stwarza bezpośrednie zagrożenie dla nich samych i innych rówieśników w grupie, ale może też skutecznie zniechęcić dziecko do aktywności.

Rozwój hobby

Obozy narciarskie dla dzieci to doskonała okazja na postawienie maluchów przed nowymi wyzwaniami i otworzenie ich umysłów na różne formy hobby. Wiele maluchów to właśnie w dzieciństwie zaszczepia się miłością do nart, która towarzyszy im przez całe życie. Nie można oczywiście zmuszać dziecka do jazdy – wysyłanie go na obozy narciarskie tylko dlatego, że rodzice też uwielbiają narty jest wielkim błędem.

Dziecko musi samo wykazać zainteresowanie śniegiem, nartami i zabawą na świeżym, zimowym powietrzu. Jeśli więc twój czterolatek nie wyobraża sobie zimy bez całych dni spędzonych na zabawie w białym puchu, warto zastanowić się nad obozami narciarskimi i wprowadzić malca w sport już od najmłodszych lat.

 Zafunduj swojemu dziecku wyjazd narciarski! Sprawdź www.yeticlub.pl!