Porady i artykuły dla rodziców – wychowanie dzieci

Wyposażenie przedszkoli a rozwój dziecka

Zabawki znajdujące się w przedszkolu mają na celu nie tylko zapewnienie rozrywki naszym pociechą, ale są również elementem pozwalający na efektywny rozwój fizyczny i umysłowy. Dzieci wcale nie potrzebują wielu drogich bajerów, wystarczą dobrze dobrane i zróżnicowane gry i zabawki, które umożliwią doświadczenie świata i rozbudzą ciekawość oraz pomysłowość. Właściciele przedszkoli doskonale zdają sobie z tego sprawę, więc dbają o dogodne wyposażenie sal, tak aby pociechy mogły swobodnie się rozwijać.  Jakie elementy są niezbędne by zapewnić dziecku rozrywkę i naukę jednocześnie?

Jakie wyposażenie sali zabaw stymuluje rozwój dzieci?

Skrzynie z plastikowymi klockami możemy znaleźć w każdym przedszkolu. Układanie skomplikowanych konstrukcji czy wysokich wież ułatwi dziecku zrozumienie podstawowych zasad fizyki oraz właściwości przestrzeni. Kolorowe klocki mogą być również pomocne w nauce kolorów. Różne struktury i materiały z których są wykonane poszczególne elementy zabawek dostarczą  wrażeń dotykowych.

Przytulanki i kolorowe lale umilą rozłąkę z rodzicami i zapewnią poczucie bezpieczeństwa. Dzieci lubią bawić się w karmienie, uczenie pluszaków co sprawia, że stają się one bardziej troskliwe i opiekuńcze.  Zabawa „w dom” nie tylko zacieśni więzi i przyjaźnie między dziećmi, ale nauczy także empatii i zrozumienia.  Nasze pociechy będą mogły nabrać pewności siebie i poczują się ważne i docenione. Jest to dobry pomysł na oswojenie nieśmiałych dzieci z nowym środowiskiem.

Układanki, np. puzzle, świetnie rozwiną dziecko i nauczą cierpliwości i skupienia. Zabawki polegające na sortowaniu przedmiotów lub dopasowaniu kształtu do otworu, pozwoli dziecku lepiej orientować się w przestrzeni i będzie wspierać procesy lateralizacji, czyli specjalizacji półkul mózgu i rozwojowi zręczności dziecka. Są to świetne zabawy wyciszające, które zapewnią zajęcie nadaktywnym pociechom, nie umiejącym znaleźć sobie swojego miejsca. Gry tego typu mogą być połączone z nauką cyfr, kolorów czy liter.wyposażenie sali przedszkolnej

Bezpieczna sala przedszkolna

Bardzo ważne jest, aby wyposażenie sal w przedszkolu było całkowicie bezpieczne. Wszelkie przedmioty powinny mieć odpowiedni atest i potwierdzenie, że mogą być używane przez najmłodszych. Małe elementy mogą zostać połknięte, a podejrzane tworzywa sztuczne mogą powodować powarzne reakcje alergiczne. Ważna jest również duża przestrzeń, tak aby dzieci mogły swobodnie się poruszać bez obawy, że się potkną lub uderzą np. O kant szafki. Kolorowy, radosny wystrój zapewni miłą atmosferę, dzięki której dziecko nie będzie narzekało i grymasiło na obowiązek uczęszczania do przedszkola. Pamiętajmy, że nasze pociechy w tym okresie rozwijają się najszybciej , więc koniecznie zapewnijmy im jak najlepsze warunki. Przed zapisaniem dziecka do przedszkola, warto porozmawiać z przedszkolanką jak wyglądają zajęcia, oraz zwiedzić sale w których dzieci będą spędzać najwięcej czasu. Duża różnorodność zabawek oraz szafki, meble dostosowane do potrzeb naszych pociech zapewnią im dobry start w całkowicie nowym otoczeniu.

Wyjątkowe wyposażenie sali przedszkolnej przygotowuje wielu producentów – warto sprawdzać, czy sklepy internetowe oferujące zabawki i pomoce dydaktyczne dla przedszkoli współpracują z placówkami oświatowymi, dostarczając bezpieczne i przetestowane zabawki z pozytywną opinią pedagogów i rodziców.